پارچه

الیاف و پارچه های مناسب لباس ورزشی 1400

الیاف و پارچه های مناسب لباس ورزشی 1400 :

انتخاب الیاف و پارچه مناسب برای لباس ورزشی با توجه به فعالیت بالای بدنی هنگام ورزش برای سلامت فرد بسیار حایزاهمیت است. الیاف استفاده شده در لباس ورزشی باید دارای خصوصیاتی نظیر تراکم مناسب، وزن متناسب، راحتی حرارتی، لمسی و رطوبی مناسب باشد. منظور از راحتی رطوبتی آن است که این الیاف توانایی جذب و دفع رطوبت ناشی از تعرق را درخود داشته باشند .

 از دیگر ویژگی های الیاف مورد استفاده برای لباس ورزشی داشتن حالت کشسانی، برگشت پذیری و انعطاف بالا است که دامنه حرکتی ورزشکار را محدود نکرده و آزادی عمل به وی دهد و برگشت پذیری به حالت اولیه نیز از ویژگی های مهم الیاف مورد استفاده در البسه ورزشی است. در ادامه تعدادی از الیاف با خصوصیات فوق الذکر را که مورد استفاده برند های ورزشی در سرتاسر جهان است را به شما معرفی خواهیم نمود.

1- پنبه

پنبه از دسته الیاف طبیعی گیاهی و پرمصرف ترین لیف طبیعی درصنعت نساجی است. از خصوصیات لیف پنبه می توان به وزن متناسب و جاذب رطوبت عالی و عدم ایجاد حساسیت اشاره کرد. با توجه به این خصوصیات پارچه های پنبه ای انتخاب بسیارمناسب برای ورزش هایی نظیر بدنسازی، بسکتبال، وزنه برداری و والیبال است. در لباس های پنبه ای تعرق بدن جذب و به آسانی دفع می گردد و پارچه های پنبه ای دارای دوام و ماندگاری بسار بالایی است که از معایب آن کشسانی کم و آب رفت است .

2- اسپاندکس (spandex) :

اسپاندکس یک پارچه با حالت کشسانی زیاد، منعطف و با قابلیت عبورهوا و رطوبت بسیارمناسب است و با این خصوصیات یکی از بهترین انتخاب ها برای تولید کنندگان محصولات ورزشی است. محبوب ترین خصوصیت این الیاف حالت کشسانی و برگشت پذیری این الیاف است که آن را برای لباس های ورزشی بسیار محبوب کردده است.

3- پارچه دورس

پارچه دورس که از الیاف طبیعی گیاهی تولید می‌شود، پارچه نسبتا ضخیمی است که مناسب فصل پاییز و زمستان است. عایق مناسب گرما، تنفس پذیری و دوام و ماندگاری بالا از خصوصیات ویژه این پارچه است. این پارچه انتخاب بسیارمناسبی برای گرمکن های ورزشی، شلوار و لباس‌های کوهنوردی است .

4- میکروفیبر

میکروفیبر نوع نوینی از پارچه است که با ترکیبی از الیاف نایلون و پلی استر که با نسبتی مشخص، بسته به کاربرد با یکدیگر ترکیب می‌شوند، تولید میگردند. جذب و دفع بسیار خوب رطوبت ، حالت کشسانی عالی از ویژگی های خوب این پارچه برای تولید لباس های ورزشی است .

5-لاکرا

پرکاربرد ترین و محبوب ترین پارچه در تولید لباس های ورزشی الیاف لاکرا است. سبکی، قابلیت کشسانی، تنفس پذیری و برگشت پذیری از حالت کشسانی از ویژگی های بسیار محبوب الیاف لاکرا است که آن را به انتخاب اول تولید کنندگان لباس های ورزشی تبدیل کرده است .

6- مش mesh

مش روشی نوین در تولید پارچه برای لباس ورزشی است که در آن پارچه دارای سوراخ های بسیار زیر گاهی قابل مشاهده و گاهی در حد میکروسکوپی است. الیافی که برای تولید این پارچه استفاده می شود عموما ترکیبی از پلی استر و نایلون است .

تنفس پذیری بالای این پارچه و قابلیت کشسانی از ویژگی های جذاب این پارچه برای تولیدات البسه ورزشی است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *